BVC RECYCLING > Pakalpojumi > Aprites ekonomika

Aprites ekonomika

Aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas paredz esošo materiālu un produktu koplietošanu, iznomāšanu, atkārtotu izmantošanu, remontu, atjaunošanu un pārstrādi pēc iespējas ilgākā laika periodā, tādējādi kopumā pagarinot produktu aprites dzīves cikls. Praksē tas nozīmē līdz minimumam samazināt atkritumu apjomu. Kad pienāk kāda produkta lietošanas laika beigas, tā materiālus pēc iespējas cenšas atgriezt ekonomikā. Tos var lietderīgi izmantot atkal un atkal, tādējādi radot papildus pievienoto vērtību un sniedzot ieguldījumu apkārtējā vidē. Tā ir būtiska pārmaiņa salīdzinājumā ar tradicionālo lineārās ekonomikas modeli, kura pamatā ir “paņem, saražo, patērē, izmet” pieeja. Vecā modeļa pamats ir liels daudzums lētu, viegli pieejamu materiālu un enerģijas.

Aprites ekonomikas princips 

Atjaunošana

Kāpēc Aprites ekonomikas princips ir svarīgs?

 

Atšķirībā no Lineārās ekonomikas modeļa, kurā produkti tiek izmantoti tikai vienu reizi un rodas daudz atkritumu, Aprites ekonomikā galvenā uzmanība tiek pievērsta maksimālas vērtības radīšanai no minimāla izejvielu un resursu patēriņa apjoma.
 
Ar mūsu palīdzību Jūsu uzņēmums visā piegādes ķēdē var paveikt vairāk izmantojot mazāk nepieciešamos resursus. 

Atjaunošana

Reciklēšana

Viens no racionālākiem atsevišķu materiālu atkritumu izmantošanas veidiem ir reciklēšana – materiāla apstrāde nolūkā iegūt no tā citus materiālus, tā atgriežot tos aktīvā materiālu apritē.

Reciklēšana

Plastmasas iepakojums

Plastmasas izstrādājumi un iepakojums atšķirībā no stikla, papīra un metāla materiāliem ir “visjaunākais”. Mūsdienās 90% plastmasas iegūst no naftas pārstrādes produktiem. Plastmasas produkcijas ražošanai izmanto apmēram 4% no visa naftas patēriņa. Nafta ir neatjaunojamais dabas resurss. Svarīga polimēru īpašība ir augstā mehāniskā izturība. Tie ir termoplastiski, karsējot vispirms tie kļūst mīksti, pakāpeniski sāk kust, veidojot viskozu plūstošu šķidrumu, bet to nevar pārtvaicēt. Tie ir ūdens un gāzu necaurlaidīgi, ķīmiski stabili. No tiem var gatavot dažādas detaļas ķīmiskai aparatūrai, kā arī tvertnes ķīmiski bīstamu šķidrumu uzglabāšanai un transportēšanai. Plastmasas tiek plaši izmantotas arī citās dzīves jomās, kā, piemēram, rūpniecībā, lauksaimniecībā, sevišķi iesaiņojama materiāla ražošanā. Izlietotais iepakojuma materiāls, PET, kuru izmanto dzērienu pudeļu ražošanā, ir otrs vērtīgākais materiāls pēc alumīnija.

Plastmasas iepakojums

Plastmasu izmanto:

Kā primāro iepakojumu
Kā primāro iepakojumu
maisiņi, pudeles, trauciņi, paliktņi u.c.
Kā sekundāro iepakojumu
Kā sekundāro iepakojumu
produkcijas vienību kopīgai iepakošanai.
Kā transportiepakojumu (terciāro)
Kā transportiepakojumu (terciāro)
mucas, kastes, konteineri, eiro paliktņi, plēve kravu stiprināšanai.
Lai izgatavotu dažādus iepakojuma palīglīdzekļus
Lai izgatavotu dažādus iepakojuma palīglīdzekļus
korķus, vākus, līmlentes, kravu nostiprinošas lentes.

Plastmasas ietekme uz apkārtējo vidi

Polietilēna maisiņi ir viegli pieejami, tāpēc patērētāji tos lieto īsu brīdi. Lietotie maisiņi lielos apjomos nonāk atkritumos vai apkārtējā vidē. Vides speciālisti atzīst, ka polietilēna maisiņi ne tikai bojā vizuālo skatu pilsētu ielās, bet ietekmē vidi un tajā esošo dzīvību. Plastmasas atkritumi ik gadu nogalina ļoti daudz putnu un jūras zīdītāju. Turklāt, mirušajam dzīvniekam satrūdot, bīstamā plastmasa turpina paņemt aizvien jaunas dzīvības. Arī atkritumu poligonos daudzi dzīvnieki sapinās polietilēna maisiņos un aiziet bojā.

 

Pētnieki ir konstatējuši vairākus atkritumu plankumus, kas pārklāj okeāna teritoriju, to apmērs ir divas reizes lielāks par ASV teritoriju. Tie lielākoties ir plastmasas atkritumi, ko okeāna straumes sadzinušas vienuviet. Aptuveni piektā daļa no šiem atkritumiem (to kopapjoms aptuveni 100 miljoni tonnu) okeānā nonākuši no kuģiem un naftas platformām. Pārējais – no sauszemes.

Plastmasas ietekme uz apkārtējo vidi

Saudzēsim planētu kopā!

Kā ar savām ikdienas rīcībām pasaudzēt planētu?

 

Par savu labklājību un apkārtējo vidi esam atbildīgi gan visi kopā, gan katrs atsevišķi. Svarīgi ir atcerēties, ka ne vienmēr pozitīvu pārmaiņu ieviešana nozīmē drastisku paradumu maiņu. Vides saudzēšana ir viena no svarīgākajām jomām, kam jāpievērš uzmanība. Turklāt jāņem vērā, ka apkārtējās vides ietekme uz veselību un dzīves kvalitāti kopumā ir ļoti būtiska. Ikdienā ikviens no mums var rīkoties dažādās situācijās tā, lai saudzētu planētu kopā:

videi draudzīgas pārvietošanās iespējas

(transportlīdzekļu izplūdes gāzes, īpaši oglekļa dioksīda (CO2) emisijas, rada nopietnus draudus siltumnīcefekta attīstībai;

energoefektīvi risinājumi mājoklim;

atkritumu samazināšana;

ekoloģisku un lokālu pārtikas produktu izvēle u.c.

Saudzēsim planētu kopā!

Praktiski piemēri

Uzņēmumi

 

 

Kuri uzņēmumi veiksmīgi ievieš Aprites ekonomikas principus?

 

Daudzi uzņēmumi visā pasaulē ir veiksmīgi ieviesuši aprites ekonomikas principus, piemēram, izmantojot resursu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi, dalīšanos un remonta pakalpojumus.

 

Daži no veiksmīgajiem piemēriem ir:

 

“Patagonia” ir viens no vadošajiem apģērbu zīmoliem, kas ievieš Aprites ekonomikas principus. Viņi izmanto otrreizējās pārstrādes materiālus, piemēram, PET plastmasu no pudelēm, un piedāvā bezmaksas remonta pakalpojumus, lai pagarinātu savu produktu kalpošanas laiku.

 

Piemēram, “Worn Wear” ir zīmola programma, kas ļauj patērētājiem pārdot vai iegādāties lietotus produktus, tādējādi samazinot atkritumu daudzumu.

 

“IKEA” ir apņēmušies līdz 2030. gadam pilnībā pāriet uz atjaunojamiem vai otrreizējiem materiāliem. Viņi ir ieviesuši mēbeļu atpirkšanas programmu vairākās valstīs, piedāvājot patērētājiem iespēju pārdot lietotās mēbeles, lai tās varētu pārstrādāt un pārdot atkārtoti. IKEA arī investē izstrādē, lai padarītu produktus vieglāk pārstrādājamus, un veic izmaiņas ražošanas procesos, samazinot atkritumu daudzumu.

 

“Nike” ir ieviesuši programmu “Nike Refurbished”, kas piedāvā remontētus apavus par zemāku cenu. Uzņēmums arī izmanto otrreizējās pārstrādes materiālus savos apavos un apģērbos, piemēram, atkārtoti izmanto materiālus no veciem apaviem, lai radītu jaunus produktus.

 

“Dell Technologies” ir viens no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kas ievieš Aprites ekonomiku. Viņi ir izstrādājuši ilgtspējīgus datorus, kas izmanto otrreizējās pārstrādes materiālus, piemēram, plastmasu no okeāniem un vecām elektroniskām ierīcēm. “Dell Technologies” piedāvā arī veco ierīču atpirkšanas programmu, kur vecie produkti tiek atdoti pārstrādei vai pārbūvei.

 

“TerraCycle” ir uzņēmums, kas specializējas grūti pārstrādājamu atkritumu apstrādē. Tas sadarbojas ar uzņēmumiem, lai savāktu un pārstrādātu atkritumus, kas citādi nonāktu atkritumu poligonos, piemēram, iepakojumus, kas nav parasti pārstrādājami.

 

“Apple” ir ieviesuši programmu, kurā vecās ierīces tiek savāktas, lai tās varētu pārstrādāt vai remontēt. Uzņēmums izmanto arī atkārtoti izmantojamu materiālu, piemēram, alumīniju un zeltu, lai ražotu jaunus produktus.

 

Šie uzņēmumi ir lieliski piemēri tam, kā dažādās nozarēs ir iespējams ieviest Aprites ekonomikas principus, ne tikai samazinot atkritumus un palielinot pārstrādes iespējas, bet arī radot jaunas iespējas un vērtības ikdienā. Tādas prakses var kalpot par iedvesmu citiem uzņēmumiem, kas vēlas uzlabot savu ilgtspējības sniegumu.

Uzticami
Mūsu klienti paļaujas uz mums, lai nodrošinātu ilgtspējīgas attīstības praksi un videi draudzīgus risinājumus.
Ar pievienotu vērtību
"BVC Recycling" piedāvātās HDPE un LDPE polietēna plastmasas granulas, kuras izmantotas dažādu materiālu un sadzīves preču ražošanā ir sniegušas būtisku ieguldījumu apkārtējā vidē.
HDPE un LDPE granulas
Mūsu HDPE un LDPE polietēna plastmasas granulas ir pilnībā pārstrādājamas, tā virzot dažādas uzņēmējdarbības nozares Aprites un Zaļās ekonomikas virzienā.

Produkti

Uzņēmums “BVC Recycling” piedāvā HDPE un LDPE granulas, kas ir augstas kvalitātes izejviela plastmasas ražošanā.

HDPE Granulas

HDPE (augstas blīvuma polietilēna plastmasas) granulas ir viens no visbiežāk izmantotajiem materiāliem plastmasas ražošanā. Tās tiek iegūtas no polietilēna polimēra un tiek izmantotas dažādās nozarēs, piemēram, iepakojumā, būvniecībā, automobiļu industrijā, medicīnā un daudzās citās.

Vairāk Bulta

LDPE Granulas

LDPE (zema blīvuma polietilēna) granulas ir universāls un plaši pielietots plastmasas materiāls, kas pazīstams ar savu elastību, izturību un vieglo pārstrādi. Šis materiāls ir piemērots dažādām nozarēm un izstrādājumiem, pateicoties tā īpašībām un daudzveidīgajam pielietojumam.

Vairāk Bulta

Aktualitātes

Aktuālās tendences aprites ekonomikā ietver:

 

Pāreju no lineārā ražošanas un patēriņa modeļa uz reģeneratīvu un atjaunojošu modeli, kas koncentrējas uz ekonomiskās vērtības radīšanu un saglabāšanu, risinot globālas ekoloģiskās problēmas, piemēram, klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības zudumu (European Economic and Social Committee).

 

Uzmanības pievēršanu bioekonomikai kā vienai no Latvijas attīstības iespējām ceļā uz ilgtspējīgāku un efektīvāku dabas resursu izmantošanu (Ministry of Agriculture).

 

Uzņēmumu un organizāciju iniciatīvas aprites ekonomikas principu ieviešanu, piemēram, atkritumu savākšanas, šķirošanas un pārstrādes procesos, kā to īsteno uzņēmums “BVC Recycling”. Šīs aktivitātes liecina par pieaugošu izpratni un centieniem veicināt aprites ekonomikas principu ieviešanu gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību un resursu efektīvu izmantošanu.

Reciklēšana
Reciklēšana
teksts šeit
Dalīšanās un pārdale
Dalīšanās un pārdale
teksts šeit
Ilgtspējīgas materiālu izvēle
Ilgtspējīgas materiālu izvēle
teksts šeit

Vai meklējat videi draudzīgus materiālus?

Uzziniet, kā mūsu HDPE un LDPE granulas var uzlabot jūsu ražošanas procesu."

 Resursi un rīki

Politikas un regulas

Galvenie politikas un regulējuma virzieni aprites ekonomikā:

 

  • Resursu pārvaldība un ekodizains (ilgtspējīgas izejvielas, resursu efektivitātes prasības).
  • Atkritumu samazināšana un pārstrāde (obligātas pārstrādes mērķi, paplašinātā ražotāju atbildība (EPR), vienreizlietojamo produktu ierobežojumi).
  • Cirkulāro uzņēmējdarbības modeļu veicināšana (finanšu stimuli uzņēmumiem, pārejas fondu veidošana.
  • Ilgtspējīga patēriņa veicināšana (patērētāju izglītošana, produktu marķēšanas sistēmas).
  • Starptautiskā sadarbība un standarti (globālas iniciatīvas, resursu izsekojamība).
  • Publiskais iepirkums (zaļais iepirkums).
  • Regulatīvi instrumenti klimata mērķu sasniegšanai (oglekļa nodokļi un kvotas, inovatīvu tehnoloģiju atbalsts).
Politikas un regulas